Організація
Не обов’язково записувати що і як треба зробити – для початку варто хоча б уявити те, з чим потрібно ознайомитися, та необхідний для цього період часу. Не намагайтеся зробити усе відразу. Найкраще – розділити процес на певні «рівні».
Комусь легше почати з найменшого обсягу інформації, комусь – навпаки. На засвоєння нової інформації потрібен час. За один підхід краще розглянути менше тем, але довше опрацьовувати кожну з них.
Зосередженість
Чітко поставивши мету, оберіть з чого почати і які можуть бути відволікання. Найчастіше наша увага розсіюється на соціальні мережі, тому доцільно відключити сповіщення до певної години. Хоча б раз перечитавши потрібний матеріал, зробіть коротку паузу й перевірте, що ж відбувається у світі. Можна також візуалізувати виділений для навчання і відпочинку час – це один із способів самоконтролю.
Розуміння, а не заучування
Навчання більш ефективне тоді, коли ви усвідомлюєте загальні принципи й концепції, а не заучуєте окремі факти та алгоритми. Пам’ятайте: «зазубрена» інформація вилітає з голови якнайшвидше, за винятком дат чи формул.
Тільки розуміння — ключ до практичного застосування знань у життєвих ситуаціях.
Нотатки
Занотовуйте пояснення, те, про що довідались чи потрібно вивчити. Подумайте, де і як можна застосувати дану інформацію. Найкраще запам’ятовується матеріал, який ви розповіли ще комусь. Ефективними також можуть бути і виписані на паперових аркушах (як би там не було, але для більшості людей легше сприймати інформацію, написану власноруч) основні аспекти, ключові моменти, визначення. Такі нотатки можна переглядати за будь-якої нагоди. Просто виписати – недостатньо!
Перерви
Наш мозок не потрібно лише навантажувати – треба давати йому час для сприйняття і засвоєння інформації. Вважається, що для кращого запам’ятовування інформацію треба повторювати кожні 7, 15 або 30 секунд чи кожні 1, 3,10 або 25 хвилин. Якщо відчуваєте втому – ляжте рівно на 15 хвилин (не більше!) – так ви відновите власні сили. До речі, певна кількість випитої кави – не варіант. Зазвичай каву п’ють, щоб не відчувати сонливості, однак цей напій має лише короткочасний ефект і часто зворотну дію. Тому не варто зловживати ним.
Нагорода
Ми потребуємо своєрідних заохочень – забезпечте їх собі. Не потрібно робити з навчання каторгу, винагороджуйте свої старання. Продумайте власну систему заохочень. До речі, вони не завжди мають бути матеріальними. Можна просто поаплодувати собі за досягнені успіхи!