X Нобелівські читання у гімназії «Гармонія» Галицького коледжу імені В’ячеслава Чорновола

Категорія: Нобелівські читання 2019 Автор: Taras

Ювілейні X Нобелівські читання у гімназії «Гармонія» Галицького коледжу імені В’ячеслава Чорновола

Учасники читань:

-Дослідники біографій та наукових відкриттів

-Учні 7, 8 і 9 класів гімназії «Гармонія»

-Вчителі гімназії «Гармонія»

-Директор гімназії – Балан Галина Михайлівна

-Викладачі ЦК природничих дисциплін

-Студенти коледжу, які були учасниками Нобелівських читань попередніх роківабо є прихильниками цього проекту

-Фотокореспондент коледжу 

-Бібліотекарі коледжу

Програма Нобелівських читань 2019

з/п

Галузь знань

Нобелівський лауреат

Прізвище і група учня

Вчитель-наставник

1.

 

Альфред Нобель 

Удич Соломія 7 кл.

Спільніченко

О.І.

2.

Висував номінантів

Йосиф Застирець

МурованаОлеся   9 кл.

Спільніченко 

О.І.

3.

 

Лауреати 2018р.

Балан Юлія групаВ-11 коледж

Спільніченко 

О.І.

4.

Хімія

Ернест Резерфорд

Ляска Анастасія 7 кл.

Спільніченко

О.І.

5.

Фізика

Вільям Рентген

Безух Ліля кл.

Безух Т.В.

6.

Медицина і фізіологія

Конрад Лоренц

Паршин Яна  9кл.

Банах С.В.

7.

Економіка

Роберт Вільям Фогель  

Скакодуб Маряна 8 кл. і Мовчко Анастасія 7 кл.

Балан Г.М.

8.

Література

Ге́нріх Белль

Василечко Катерина 8 кл.

Мельник О.В.

9.

Захист миру

Експерти зі зміни клімату. Євген-Зенон Стахів   

Яшкін Маріанна 8 кл.

Сидор Н.В. 

Фотогалерея від 12 квітня 2019 року:

  

 

 

 

Ювілеї дають нагоду зробити певні  підсумки. Виявилось, що за десять років учасниками читань були 96 гімназистів, їх підготували 18 учителів, започатковано проведення читань за участі гімназистів у Центрі науки Тернополя. Традиційно гімназисти розповідають про Альфреда Нобеля, церемонію вручення Нобелівської премії, Україну в житті лауреатів, нобеліантів з «шкільних підручників» та українців-подвижників нобелівського руху. 

Удич Соломія, розповідаючи про Альфреда Нобеля, звернула увагу на слова мецената про цінність людських стосунків: «Є дві речі, які я ніколи не позичаю, — гроші і плани. Але якщо хто-небудь з людей погодиться подарувати мені трохи своєї дружби, я прийму це із вдячністю».  


Мурована Олеся відкрила для присутніх ім’я віденського професора, доктора філософії Й.Засти́рця, який  представив кандидатуру Івана Франка на здобуття Нобелівської премії, ініціював встановлення пам'ятної дошки на будинку у Відні, де мешкали і перекладали Біблію українською мовою Пантелеймон Куліш та Іван Пулюй. А в 1907—1914 Йосиф Застирець працював у Тернопільській українській гімназії.

Безух Лілія розповіла про першу Нобелівську премію з фізики, яку отримав  Конрад Рентген, і про Івана Пулюя, уродженця містечка Гримайлова. Відомо, що Рентген у своєму заповіті розпорядився знищити всі свої записи, які стосувалися відкриття Х-променів. Ця премія могла належати І.Пулюєві, але тут зіграв роль цілий ряд взаємодоповнюючих моментів,  у тому числі бездержавність, на той час, України.


Паршин Яна підготувала доповідь про Конрада Лоренца, який отримав Нобелівську премію за відкриття, що стосується організації та виявлення індивідуальних та соціальних моделей поведінки тварин.  Лоренц стверджував, що агресія у людини, як і у тварин, є вродженою реакцією і має внутрішню мотивацію. А ще присутні побачили просто неймовірні фотографії дослідника під час проведення експериментів.


Учениця 7 класу Ляска Анастасія цікаво і емоційно розповіла  про Ернеста Резерфорда  —  фізика-експериментатора, який отримав премію в номінації – хімія. Дванадцять  учнів Резерфорда стали лауреатами Нобелівської премії з фізики і хімії. Один з них – Петро Капіця (до речі,  мамина родина – волинські дворяни). Одна з улюблених фраз Резерфорда: У нас немає грошей, отже ми мусимо думати.


Восьмикласниця Катерина Василечко знайшла цікаву інформацію про лауреат Нобелівської премії з літератури Генріха Белля. Виявляється письменник під час Другої світової війни побував у Тернополі. А ще саме Белль висунув  кандидатуру поета Василя Стуса на здобуття Нобелівської премії, проте того ж року Стус загинув у таборі для політв`язнів. У інтерв‘ю німецькому радіо Генріх Белль пояснив: «Його так званий злочин полягає в тому, що він пише свої поезії по-українськи, а це інтерпретують як антирадянську діяльність... Стус пише свідомо по-українськи.»


Мовчко Анастасія та Скакодуб Мар’яна підготували інформацію про Роберта Фогеля, вихідця з сім'ї українських євреїв-емігрантів з Одеси – людину, яка зуміла возз’єднати  історію й економіку.Гімназистки цитують Р.Фогеля: «Свобода слова існувала завжди, просто ціна була різною: за одну і ту ж думку в XVI столітті спалювали, в XVIII - відлучали від церкви, в XIX - викликали на дуель, а в XX критикували в газетах».

Яшкін Маріанна розповіла про лауреата Нобелівської премії Миру 2007 року Зенона Стахіва як учасника групи вчених-експертів з питань зміни клімату.  Народився видатний гідролог у Львові, в сім’ї відомого українського підпільника, діяча ОУН Євгена Стахіва.У лютому 2019 року Зенон Стахів, приїхав у Львів для погашення маркованого конверту  штемпелем «Львів – відкритий для світу». В одному  із виступів Стахів підсумував: «…Кліматологи не є практичними людьми і не розуміють світу так, як інженери та економісти. Сталий розвиток дасть нам нові рішення, які змінять обличчя світу через п’ятдесят чи сто років».


Студентка групи І курсу Галицького коледжу Балан Юлія підготувала роботу про Нобелівську премію 2018 року: Зоряний час інтелектуалів-небожителів. Доповідач звернула увагу на Артура Ешкіна (США) із сім'ї з українсько-єврейським походженням, який  став  лауреатом премії з фізики«за оптичні пінцети та їх застосування в біологічних системах». Також як представник студентського самоврядування Балан Ю. виступила з ініціативою проведення Нобелівських читань в групах коледжу. Над цим тепер працюємо.У 2018 році було започатковано Нобелівські читання за участі гімназистів у Центрі науки Тернополя.  Цьогоріч в лекційну залу ЦеНТу завітали вчителі та учні ЗОШ№2, ЗОШ№16 і ЗОШ№22, а також інші гості Центру.

Присутні на Нобелівських читаннях Ю.Ф.Ковальков (філателіст-нобеліст) та В.В. Ханас (краєзнавець, історик) розповіли про свою зустріч з нобелівським лауреатом Зеноном Стахівим у Львові та подарували марковані конверти з маркою-портретом Зенона Стахіва. 

Голова громадського об’єднання Центр науки Тернополя Білінська Христина передала нам цікаві матеріали з Музею Нобеля у Стокгольмі, люб’язно надані начальником управління культури і мистецтв Тернопільської міської ради Олександром Смиком.
Перегляди: 577